Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Loňský rok byl výjimečně silný na vynikající domácí klubová alba. MANON MEURT do silného ročníku dodávají velkou dávku romantického kytarového náboženství, které frčí hlavně na shoegazovém evangeliu. Rakovnické kvarteto do roku 2018 přispělo svým druhým albem, které jendoznačně předstihlo jejich eponymní, čtyři roky starý debut.
Když jsem byl v říjnu na jejich křtu, trochu mě překvapil zvuk, který byl sytější a mlhavější, než kdykoliv jindy. Tuto změnu lze přičíst zásadní změně v kapele. Baskytaru vystřídaly syntezátory. David svojí prací silně ovlivňuje celkový zvuk alba. Vše je ještě více zasněné a mnohem barevnější. MANON MEURT znatelně rozšířili rejstřík, se kterým při tvorbě pracují. Kytary jsou udupanější, celkové vyznění je místy více popové, jednou bližší postrocku, jindy postpunku. Více se pracuje s dynamikou skladeb a gradací.
Opravdu výrazný posun pak nastává v tom, že pokud vedle sebe postavíte dravější, rockovou „Neon“ a úvodní ambientní kompozici „Circle“, stále je silně cítit stejný jmenovatel MANON MEURT. Současně však je naplno poznat, jak moc se kapela žánrově rozkročila, aniž by ztrácela na své osobitosti. Samozřejmě zůstává Kátin meditativní vokál, který je nezaměnitelný, tklivý a melancholii navozující. Nové skladby mnohem lépe nesou emoce. Při epickém závěru skladby „We Are“ mám vždy husí kůži a pocit, že se mi v uších děje něco opravdu významného.
Z pohledu zvuku je nahrávka o několik koňských délek dál, než její předchůdce. Na vrub to přičítám tomu, že produkci ošetřoval J.P. Muchow, a já, ať se rozhlížím sebevíc, nevidím žádnou jinou kapelu, která by mi k jeho práci pasovala více, než MANON MEURT. Zvolit si právě jeho bylo trefou do černého a vznikla tak symbióza, která nese svoje ovoce.
Hned první skladba naznačuje, že u DEUS MORTEM se věci začínají měnit. Poláci posunuli svůj BM do čistějších a melodičtějších vod. Jistě, řízky se občas klepou nekompromisně, nicméně i tak je ústup do přijatelnějších sfér znát. Osobně mi to ale nevadí.
Jeden z nejvíce obskurních rituálů roku 2024. Lidé (?) okolo IMPETUOUS RITUAL / GRAVE UPHEAVAL vyrukovali s neotesaným black/death metalovým manifestem. Divokost, chaotičnost, ale zároveň i slušný skladatelský skill. Hudba dle mého gusta. Více za týden.
Timothée Chalamet sa vraj na place nechal oslovovať Bob; naučil sa hrať na gitaru a spievať ako Dylan. Film, pokrývajúci roky 1961-65, stojí na hereckom a hudobnom výkone hlavných hviezd (a na skvele zapracovaných piesňach). Inak sa do hĺbky príliš nejde.
Vtipné intro je naozaj iba začiatok skvelého zážitku, ktorý nám opäť pripravili odviazaní a radostní Švédi. Tento let do Taškentu je naozaj veľká paráda. Vzletné melódie, príjemná atmosféra - hodinka uletí ako nič. Opäť raz nesklamali!
První deska po návratu Bobby Lieblinga z vězení potvrzuje teze o starých psech a nových kousích. Pro alespoň s nějakou starší nahrávkou obeznámené jedince album moc novinek nepřinese, na druhou solidní standard temného rocku/doomu ze staré školy potěší.
Hitový generátor sice pořád pracuje, ale už se z něj bez pravidelné údržby trochu kouří. Švédové opět natahují stopáž až někam k jedné hodině a to se hlavně ke konci nahrávky už dost projevuje. Stále příjemný poslech, ale trhlinky se postupně zvětšují.
Pohrobci skvělých GLACIATION se vrací po dlouhé dekádě s půl hodinou obtížně zařaditelného post BM, který oproti původní kapele působí podstatně lyričtějším, křehčím dojmem. Zároveň je to opět výzva pro posluchače propracovat se do téhle fascinující vize.